V minulém blogu jsme se zabývali bydlením v bytě, řadovce a rodinném domě. Řekli jsme si o výhodách i nevýhodách a dotkli jsme se také tématu zahrady. Pojďme se tedy dnes venkovním prostorám a zeleni jako součásti bydlení věnovat trochu zevrubněji.
Pokud jste se rozhodli pro bydlení v bytě a máte trochu štěstí, zakoupili jste byt, který disponuje balkónem, lodžií nebo terasou. Tento prostor můžete využít velmi prakticky – je to prostor, který Vám umožní být venku, aniž byste takříkajíc vytáhli paty z bytu. Venkovní prostor můžete vybavit jednoduchým snídaňovým setem, jedním pohodlným křeslem nebo celou soupravou zahradního nábytku – podle velikosti prostoru a podle toho kolik času tam míníte trávit. Pokud necháte venkovní prostor bez osazení, resp. jen tu a tam přidáte nějakou tu sezónní rostlinu, bude se Vám prostor velmi dobře udržovat a bude zcela vyhovovat vyznavačům minimalismu.
Pokud ve Vás ale dřímá romantická duše a možná i malý Mičurin, můžete popustit uzdu fantazii a vytvořit ze svého balkónu malý kousek ráje. Máte spoustu možností, internet je plný inspirace, mějte však na paměti několik důležitých věcí: vybírejte rostliny podle dispozice balkonu? Nenechte se zmást krásnými fotografiemi – úspěch závisí mimo jiné na tom, zda vyberete vhodné rostliny, některé vyžadují spíše polostín, jiné milují přímé slunce – na jakou stranu je otočen Váš balkon? Jaké podmínky může rostlinám nabídnout? Osazení musí odpovídat nejen Vašim představám ale i Vašim možnostem, pokud jde o péči. Balón plný krásných rostlin je nádherný, ale vyžaduje velkou péči – zvažte, zda jste ochotni se této činnosti prakticky denně věnovat. Začněte s menším množstvím rostlin, které nevyžaduje tolik práce. Sami uvidíte, zda toho zvládnete víc.
A nemusíte se omezovat pouze na okrasné rostliny, můžete s úspěchem pěstovat i některé druhy zeleniny – například rajčata, okurky, ředkvičky, saláty a papriky. Na balkoně lze pěstovat rovněž některé zakrslé sloupovité kultivary ovocných stromů. Je samozřejmé, že pokud se rozhodnete pěstovat stromy nebo zeleninu, musíte zajistit odpovídající pěstební nádoby, substrát a nesmíte vynechat pravidelné hnojení, protože rostliny nemají možnost získat živiny z volné půdy. Vaše námaha bude nicméně odměněna bohatou úrodou v bio kvalitě.
Zvláštní pozornost je potřeba věnovat tzv. kbelíkovým či přenosným rostlinám: takový oleandr, pomerančovník, oliva nebo durman jsou nádherné rostliny, které na Vašem balkoně vytvoří iluzi Středomoří – nezapomeňte však, že tyto rostliny musí přezimovat v chladu a světle – ideálně v chladném skleníku. Vzhledem k poměrně vysoké pořizovací ceně prakticky nelze tyto rostliny pěstovat jako sezónní. Než si je tedy pořídíte, popřemýšlejte, kde je budete přezimovat. Některé zahradnické firmy tuto službu nabízejí.