Prověření zájemce/nájemce

Každý kdo prodává nebo pronajímá nemovitost cítí uspokojení, když je o jeho nemovitost zájem a když se objeví někdo, kdo akceptuje finanční požadavky a působí dojmem, že vše bude v krátké době vyřízeno a kupní či nájemní smlouva uzavřena. Je to ale dostačující?
Lze se na to spolehnout? Tomuto tématu bych se chtěl dnes věnovat zevrubněji.

První dojem dělá samozřejmě hodně, ale to, že se zájemce chová kultivovaně a působí solidním dojmem ještě neznamená, že je solventní, že koupě či pronájem nemovitosti je skutečně v jeho možnostech. V dnešní době řada lidí kupuje či pronajímá byty jako investici a proto je potřeba prověřit finanční možnosti zájemce. Nikdo nechce, aby se pronájem či prodej nemovitosti vlekl do nekonečna, je to únavné a stojí to peníze. Je to
celé trochu věda a je potřeba mít trpělivost.

Pokud se objeví vážný zájemce o Vaši nemovitost, měli byste ho takříkajíc „proklepnout“.
Jak na to? Pomoci Vám může strýček Google. Zkuste zadat jméno vážného zájemce do vyhledavače a zkuste ho prověřit – napovědět Vám mohou i informace a statuty z Facebooku, nepodceňujte je. Možná zjistíte, že jde o úspěšného podnikatele, spolehlivého zaměstnance, který pro svou firmu pracuje řadu let. Zjistit můžete i negativní informace nebo zachytíte varovné signály. Pak je potřeba mít se na pozoru. Možná také nezjistíte
prakticky nic – což je v této situaci spíše pozitivní než negativní.

V každém případě je nutné prověřit insolvenční rejstříky, rejstříky dluhů a exekucí. I solidně vyhlížející zájemce může být v situaci, kdy na něho bylo uvaleno třeba i několik exekucí zároveň. Malý poplatek, který za prověření zaplatíte rozhodně stojí za to.

Pokud jde o prodej, asi už víte, co jste potřebovali vědět a můžete se rozhodnout, zda zahájíte s vážným zájemcem proces prodeje. Pokud jde o pronájem Vaší nemovitosti, máte ještě další možnosti prověřování: pokud jde o finanční situaci, není nevhodné se zájemce přímo zeptat: např. zda a kde pracuje, jakou zastává pozici, má-li v úmyslu chovat ve Vaší nemovitosti domácí mazlíčky a podobně. Pokud má o nemovitost vážný zájem, neměl by pro něho být problém Vaše otázky zodpovědět.

Dejte si pouze pozor na skutečnost, že dle Nového občanského zákoníku nesmíte při pronájmu znevýhodnit chovatele domácích mazlíčků, kuřáků a podobně, kterážto diskriminace je v konečném důsledku i žalovatelná. Pokud se tedy rozhodnete nepronajmout nemovitost kuřákovi, není vhodné mu sdělit tuto skutečnost přímo – prostě jste dali přednost jinému zájemci.

Pokud se Vám i přesto všechno zdá prověřování zájemce příliš složité a nebo na něj nemáte čas či trpělivost, zájemce pro Vás rád prověřím, protože jsem obeznámen se všemi postupy a možnostmi a jedná se konec-konců o náš společný zájem.